Month: October 2020

Edhe Britania e Madhe godet Serbinë: S’mund të lejojmë mosndëshkimin e krimeve të 1999’ës

October 22, 2020

Serbia sot ka pasur një mbledhje jo të lehtë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, dy shtetet e fuqishme Gjermania dhe Britania, kanë deklaruar se ajo duhet t’i zbardhë krimet e luftës të bëra ndaj shqiptarëve. Pas Gjermanisë, edhe Britania e Madhe ka goditur Serbinë duke thënë se nuk mund të lejojmë mosndëshkimin e krimeve […]

Read More

RASTI THAÇI-VESELI, VJEN LAJMI I FUNDIT PËR AKTAKUZËN NGA SPECIALJA

October 22, 2020

Avokati Arianit Koci ka thënë se nesër para orës 24:00 Gjykata Speciale duhet të konfirmojë se aktakuza ndaj presidentit Hashim Thaçi, dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, është hedhur poshtë, në të kundërt i bie që ajo është konfirmuar së paku pjesërisht. “Rregulla 85 pika 5 në mënyrë eksplicite parasheh që gjykata të merr vendim […]

Read More

Biden kishte refuzuar t’ia japë dorën Millosheviqit: Ti do të akuzohesh për krime lufte

October 22, 2020

Pak ditë më parë shtabi zgjedhor i Joe Biden ka publikuar platformat për Kosovën dhe Bosnjën të cilat do t’i përktheheshin në politika ndaj dy vendeve nëse kandidati demokrat do të zgjidhej President i SHBA’ve. Tash në Prishtinë e Sarajevë po diskutohet se cili kandidat do të ishte më i favorshëm për këto dy vende, […]

Read More

Lajçak: Zgjidhja Kosovë – Serbi do të jetë e dhimbshme

October 22, 2020

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, është pjesëmarrës në panelin e Forumit të Sigurisë në Beograd, i cili është duke u mbajtur virtualisht. Lajçak në fjalimin e tij në këtë Forum ka thënë se zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë e dhimbshme, raporton Gazeta Express. “Tri qëllimet e procesit- normalizimi i marrëdhënieve, zgjidhjet në […]

Read More

Babai i të arrestuarit për “avullimin” e 2 milionë eurove nga Thesari është zyrtar në ATK

October 22, 2020

Më datën 20 tetor nën dyshimet për “avullimin” e 2 milion eurove është arrestuar zyrtari i Thesarit të Shtetit, Labinot Gruda . Mësohet se familja Gruda mban pozicione të rëndësishme pasi edhe babai i tij është zyrtar në Administratën Tatimore të Kosovës. Labinot Gruda pritet të dalë sot para gjykatës ndërsa dy të dyshuarit e […]

Read More