Lajçak: Zgjidhja Kosovë – Serbi do të jetë e dhimbshme

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, është pjesëmarrës në panelin e Forumit të Sigurisë në Beograd, i cili është duke u mbajtur virtualisht.

Lajçak në fjalimin e tij në këtë Forum ka thënë se zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë e dhimbshme, raporton Gazeta Express.

“Tri qëllimet e procesit- normalizimi i marrëdhënieve, zgjidhjet në pajtim me normat dhe vlerat evropiane që sjellin rajonin më afër, kontributin në stabilitetin rajonal. Zgjidhja do të jetë një kompromis i dhimbshëm, por ata që e bëjnë do të jenë në anën e duhur të historisë”, ka thënë diplomati sllovak. /Express/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *